مشاوره و طراحی و ساخت قالب ها و قطعات صنعتی

زمانی که یک قطعه صنعتی نیاز به تولید در تعداد بالا داشته باشد، نیاز است تا از قطعه صنعتی قالب تهیه شود. برای سفارش انواع قالب های صنعتی اولین مرحله ای که انجام می شود طراحی قالب صنعتی است. قالب سازان مدرن برای طراحی دقیق قالب های مدرن صنعتی معمولا از نرم افزار های به روز دنیا استفاده می کنند. پس از اتمام طراحی، با روش های مختلف و بسته به نیاز کارفرما سعی می شود ساخت انواع قالب صنعتی با مواد پلاستیکی و فلزی انجام گیرد. از قالب های صنعتی برای تولید قطعات استفاده می شود. قالب های صنعتی بر حسب قطعه ای که قرار است تولید کنند انواع مختلفی دارند. در واقع این تولید قطعه است که نوع قالب را تعیین می کند.

انواع قالب های صنعتی

از انواع قالب ها می توان به قالب ریخته گری ، قالب برش ، قالب تزریق پلاستیک اشاره کرد.

هر کدام از انواع قالب های ذکر شده بر حسب نوع قطعه ای که تولید می کنند به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند. به طور مثال قالب ریخته گری نیز خود به دو دسته عمده  قالب های ریژه و قالب دایکاست تقسیم بندی می شود. قالب های دایکاست برای تولید قطعاتی به ضخامت کمتر و اشکالی پیچیده تر استفاده می شوند.  از ویژگی های قالبی که برای ریخته گری به روش قالب دایکاست استفاده می شود حجم و ضخامت و قابلیت تحمل فشار بالاست به طوری که تحمل فشار بالای نقطه ذوب را داشته باشند. بنابراین قالب های دایکاست هزینه ی بالاتری نسبت به روش ریژه دارند و در مقیاس بزرگ فقط صرفه اقتصادی دارند.

در عوض قالب های ریژه برای قطعاتی مناسب هستند که دارای ضخامت یکنواخت نباشند. استحکام قطعه در روش ریژه بسیار مهم است. در روش ریژه مایع مذاب آرام ارام وارد قالب فولادی می‌شود بر خلاف که قالب دایکاست که ویژگی آن تزریق مایع با سرعت و فشار زیاد است. اندازه قالب های ریژه نسبت به قالب های دایکاست کوچکتر است .