قالب های بادی

قالب های بادی

قالبگیری بادی فرآیندی می باشد که آن را می توان در قالبگیری پلاستیکی طبقه بندی کرد چرا که ماده پلاستیکی در آن با وارد کردن فشار به بدنه یک قالب فرم دار چسبانده و فرم قالب را به خود می‌گیرد. این روش قالبگیری شبیه قالبگیری های ظروف شیشه ای و بطری ها می باشد که توسط آن یک ظرف پلاستیکی تو خالی تولید و ساخته می شود. امروزه استفاده از بطری های پلاستیکی تقریباً در تمام بخش ها امکان پذیر شده است. صنایع مواد غذایی و صنایع خودرو سازی و روغن خودرو از مهمترین مشتریان استفاده از بطری های پلاستیکی هستند. برای ساخت این بطری های پلاستیکی از قالب بادی استفاده می شود. استفاده از این قالب ها باعث شده است که صنایع بسته بندی شیمیایی و شوینده ها دچار تحول بزرگی شوند .

ساخت قالب بادی یکی از روش های محبوب در ساخت و تولید پلاستیک ها و ظروف تو خالی می باشد که به سه روش مختلف اجرا می گردد. روش تزریق، روش کششی و روش اکستروژن از جمله این سه روش می باشد؛ که می توان گفت قالب گیری اکستروژن ساده ترین روش ساخت قالب بادی است.

برای اینکه یک بطری پلاستیکی قالب گیری شود باید در ابتدا قالب های آن ساخته شود و این قالب ها معمولاً از جنس فولاد می باشند که می توانند دمای بالای پلاستیک ها را تحمل کنند.

قالب بادی پلاستیک به دلیل اینکه بطری ها و قوطی های پلاستیکی در تیراژ بالا تولید می شوند باید دوام و استحکام مناسبی داشته باشند . همچنین این قالب ها باید به نحوی طراحی و ایجاد شوند که بطری های ایجاد شده در آنها کمترین مقدار زائد و پلیسه پلاستیکی را داشته باشد .

موارد استفاده از قالب بادی

همان طور که گفته شد ساخت قالب های بادی برای تولید قطعات پلاستیکی تو خالی و همچنینی بطری ها و قوطی های پلاستیکی کاربرد بالایی دارند . کاربرد اصلی این قالب ها برای تولید بطری های آب معدنی ، ظروف آبمیوه ، ظروف تو خالی مواد غذایی ، بطری های شامپو و دیگر شوینده ها و بطری های روغن و مواد شیمیایی مانند سموم استفاده می شود .

استفاده از این نوع به دلیل گسترش استفاده از بطری های پلاستیکی افزایش پیدا کرده است. آسانی کار و همچنین دوام و مقرون به صرفه بودن این قالب ها باعث شده است که استفاده از این قالب ها رشد بالایی داشته باشد.

امروزه این قالب برای تولید تمام بطری های پلاستیکی و بطری های نگه دارنده مواد شیمیایی استفاده می شود . راندمان بالا و کیفیت بالای این قالب ها باعث شده است که ساخت قالب بادی در کشور رواج بالایی داشته باشد .

در هنگام تهیه قالب بادی پلاستیک به این نکته توجه داشته باشید که فرایند ساخت قالب های بادی فرآیند بسیار دقیق و پیچیده است و نیاز به تجربه بالایی دارد. یک قالب بادی خود و به اصطلاح تمیز باعث می‌شود که قطعات پلاستیکی ساخته شده نیز بی عیب و نقص باشند.