دستگاه وایرکات

دستگاه وایرکات
2020/05/06 605 بازدید

دستگاه وایر کات چیست؟

یکی از نو آوری های موثر در صنعت ماشینکاری ساخت دستگاه وایرکات بود. فرایند ماشینکاری فلزات بواسطه دستگاه وایرکات به نحوی بود که بهبود در کیفیت و بهروری را برای صنعتگران به سرعت به ارمغان آورد. امروزه شرکت های بزرگ علاوه بر دستگاه فرز cnc و تراش cnc برای پیشبرد اهداف و تسریع و تسهیل کار های خود در صنعت ماشینکاری و شکلدهی فلزات از وایرکات به عنوان عضو و ابزار لاینفک این صنعت بهره می برند.

نحوه کارکرد

اساس کار دستگاه وایر کات بر پایه تخلیه الکتریکی می باشد. EDM : electrical discharge machine به این صورت که به وسیله تخلیه الکتریکی بین  وایر دستگاه و قطعه کار عملیات ماشینکاری صورت می گیرد. به این ترتیب که با ایجاد جریان بالای الکترون ها فی ما بین سیم و قطعه دما بالا رفته و حرکت شکل دهی رو فلز قطعه کار امکان پذیر می شود. دلیل این که قطعه کار ما حتما باید رسانا باشد. این است که در صورتی که قطعه رسانای الکتریکی نباشد تخلیه الکترون سیم بر روی قطعه کار به هیچ عنوان صورت نخواهد گرفت.

کاربردهای وایرکات

سازندگان و تولید کنندگان برای کارهای مختلف و متنوعی از وایرکات استفاده میکنند چون این دستگاه چندکاره است. از آنجایی که این فرآیند میتواند قطعات خیلی کوچک را ببرد، اغلب انتخابی ایده آل برای تولید آیتم های کوچک و پر جزئیات است؛ آیتم هایی که معمولاً ساختنشان با دستگاه های دیگر خیلی دشوار می شود.

به علاوه، این فرآیند برای پروژه های کم تعداد به صرفه است و میتواند برای تولید و ساخت الگو و پیش نمونه مناسب باشد، حتی اگر پروژه ی اصلی با وسایل دیگری پیش برود.

نکته ی حائز اهمیت این است که سیم در فرایند وایرکات دائم در حال حرکت رو به جلو است و چون حرکت رفت و برگشتی ندارد، نمیتواند دوباره استفاده شود. در نتیجه، مس، برنج یا دیگر سیم های فلزی می بایست چند صد متر طول داشته باشند و این خود بر هزینه ی تولید می افزاید.

با اینکه در این فرایند نیرویی استفاده و ناصافی ای ایجاد نمی شود و می تواند روش خوبی برای آیتم های حساس باشد، امکان فشار حرارتی در حین فرآیند وجود دارد.

کاربردهای وایرکات

• ایده آل برای قطعات کوچک و ظریف که ممکن است در ماشین کاری تخلیه ی الکتریکی قراردادی یا دیگر روش های سنتی آسیب ببینند

• قطعات ضخیم که نیاز به دقت و ظرافت دارند

• شکل های پیچیده یا سوراخ های باریک

• قسمت های بزرگتر که نیاز به حفظ تلورانس دقیق دارند

• کار با مواد و مصالح ظریف، سخت، گران، خارجی یا شکننده

 


اشتراک گذاری :مطالب مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *