الکتروفرمینگ مس

الکتروفرمینگ

الکتروفرمینگ یک استفاده خاص از فرآیند رسوب دهی الکتریکی برای ساخت قطعات فلزی و کامپوزیتی است. توانائی در تولید قطعات پیچیده با تلرانس های بسته و هزینه مناسب این فرآیند، بدان معنا است که الکتروفرمینگ توانائی خوبی در تولید قطعات ماکروسنتی و همچنین تولید میکرو قطعات مدرن را دارد. خلاصه ای از کاربردهای متعدد این فرآیند عبارت اند از:  ابزارسازی، ساخت قالب ها، ساخت MEMS و ترکیب لیتوگرافی، الکتروفرمینگ و قالب گیری پلاستیک در فرآیند LIGA و همچنین تولید کامپوزیت های پایه فلزی .

الکتروفرمینگ روشی بسیار تخصصی برای تولید قطعه‌های فلزی به وسیله رسوب دهی الکتریکی است. در این روش، با استفاده از الکترولیز، فلز را بر روی یک  محور(ماندرل) رسوب می‌دهند. محور تنها نقش شکل ‌دادن به قطعه در زمان رسوب‌دهی را دارد و در آخر جدا می‌شود.

این روش با آبکاری الکتریکی تفاوت دارد زیرا در این روش ضخامت بیشتر است و نه تنها آن را برای پوشش‌دهی سطح می‌توان بکار برد، بلکه می‌توان یک قطعه از آن ساخت. همچنین در این روش محور از قطعه جدا خواهد شد اما در آبکاری، محور بخشی از قطعه نهایی‌ است که رسوب نقش پوشش آن را دارد.

 امروزه تکنیک الکتروفرمینگ در صنایع گوناگون کاربردهای متنوع و وسیعی دارد. از دندانپزشکی گرفته تا نیروگاه های برق، تولید قالب های پیچیده صنعتی و تولید قطعات در اندازه های دقیق.

فرایند شکل‌دهی الکتریکی برای تولید تولیدات به نوع ورق با نشاندن مستقیم فلز بر فرم‌ها یا ماندرل‌های از قبل باردار شده‌است. نیکل، آهن، مس یا نقره می‌توانند تا ضخامت 16 میلی‌متر بر سطح بنشینند. برای مصارفی مانند تولید تعدادی قالب برای یک پترن مستر، سطح داخلی سطح بحرانی است و ضخامت دیواره تنها برای فراهم کردن تحمل کافی عمل می‌کند. بی نظمی بیرونی بحرانی نیست و مواد پشتیبان زیادی می‌توانند برای ایجاد ساپورت اضافی به کار گرفته شوند. برای مصارفی که اندازه‌های بیرونی نیز مهم هستند، رسوب دهی یکنواخت مورد نیاز است.

الکتروفرمینگ مس

شکل دهی الکتریکی مس تکینیک قدرتمندی می‌باشد که از آن برای شکل دادن شل‌های مسی هول یک ماتریسی ایجاد می‌شود که بعداً سوزانده یا آب می‌شود و تنها شکل مسی را برجای می‌گذارد. این هدف از رسوب دهی الکتریکی یون مس مثبت بر سطح یک ماتریس با بار منفی باردار شده از طریق یک محلول نمکی الکترولیت مسی نایل می‌شود.

الکتروفرمینگ در زمانی که همهٔ دستورالعمل‌ها به درستی انجام شوند روشی بی‌خطر و با ثبات است. چون محلول الکترولیت از سولفات مس و اسید سولفات به‌طور ابتدایی تهیه می‌شود، دستکش مناسب و محافظ چشم باید پوشیده شود و تهویهٔ مناسب هوا صورت گیرد. و چون شکل‌دهی الکتریکی از جریان مستقیم برق بهره می‌برد، دانش کافی کار در محیط الکتریکی لازم است. دانش کافی برای موارد مورد احتیاط دربارهٔ تمامی موادی که خریداری می‌شود باید کسب شود.

در جهان باستان، یک فلزکار سیارات مختلف را به فلزات مختلف نبست می‌داد. فلز مس به سبب اهمیتش برای آن‌ها به سیارهٔ ناهید نسبت داده شده بود. در صورت قرار دادن مس در کنار آهن یک باتری ایجاد می‌شود پس برای این کار ابتدا لازم است تا مقداری فلز نیکل قرار گیرد سپس لایه‌ای از مس بر روی نیکل و آهن قرار گیرد در غیر این صورت یون تبادل شده و یک باتری درست می‌شود! این روند همچنین با نام گالوانیک شناخته می‌شود.

الکتروفرمینگ مس